مقالات علمی

سیاهچاله چیست

سیاهچاله

یک ستاره بسته به جرم آن ها پایان عمر متفاوتی دارند .
ستاره هایی کم جرم

ستاره هایی هم اندازه خورشید ما که تبدیل به غول سرخ شده ، بزرگ شده ، و در اخر عمر خود سحابی تشکیل داده و در نهایت سحابی از بین رفته و باقی مانده آن تبدیل به کوتوله سفید خواهد شد .
ستاره های خیلی کم جرم نیز وجود دارد که از خورشید کوچکتر بوده و به آن ها کوتوله سرخ گفته می شود که دارای عمر بسیار زیادی می باشد .

ستاره هایی با جرم متوسط
این ستارگان که حدود ۱۰ برابر بزرگ تر از خورشید هستند و بزرگی ان ها به حدی هست که در پایان عمر خود تبدیل به ابر نواختر شوند ولی انقدر بزرگ  نیستند که تبدیل به سیاهچاله شوند و حاصل این انفجار چیزی به نام ستاره نوترونی می ماند .

ستاره هایی با جرم بالا
ستاره هایی نیز هستند که حدود ۲۰ برابر جرم خورشید و بالاتر جرم دارند و این ستاره های بسیار بزرگ در پایان عمر خود منفجر شده و تبدیل به ابرنواختر می شود و تحت گرانش بسیار بالا تبدیل به سیاهچاله می شود .

سیاهچاله باقی مانده یک ابرنواختر با کشش گرانشی بسیار بسیار قوی می باشد که هر چیزی حتی نور نمیتواند از دست گرانش ان در امان باشد .

در ستاره ها هیدروژن به هلیوم تبدیل و در مراحل بعد به کربن اکسیژن و آهن تبدیل خواهد شد که اهن یکی از محکم ترین پیوند ها را دارد و ستاره ای که تا این مرحله پیش رفته باشد به اخر عمر خود نزدیک شده است و اماده پایانی فاجعه بار است
در این مرحله به دلیل گرانش هسته اهنی در خورد فرو ریخته و انفجاری عظیم را ایجاد میکند که یا تبدیل به ستاره نوترونی و یا تبدیل به سیاهچاله می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *